Organizator:

Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia

Podziel się

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia. Sercem miasta od setek lat jest Rynek Główny – największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany w 1978 roku na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym – w 2000 roku było Europejską Stolicą Kultury, a w 2013 roku zostało nagrodzone tytułem Miasta Literatury UNESCO. Rocznie odbywa się tutaj ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym, takie, jak Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, festiwale Conrada.

Kraków uczestniczy w wielu międzynarodowych inicjatywach – angażuje się w działania sieci N.I.C.E. (Network for Innovations in Culture and Creativity in Europe), w 2019 roku był organizatorem 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), a także nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Został również wybrany miastem-gospodarzem 61. Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Kongresów i Konwencji (International Congress and Convention Association) w 2022 roku.

To także miasto prężnie działających firm, inwestujących przede wszystkim w nowe technologie. To miejsce nauki około 200 tysięcy studentów, które przyciąga inwestorów poszukujących wykwalifikowanych kadr – wielu z nich właśnie w Krakowie zlokalizowało swoje oddziały i centra obsługi. Prężnie rozwija się turystyka biznesowa, której fundamentem jest rozbudowana baza hotelowa o najwyższym standardzie oraz otwarte w 2014 roku Centrum Kongresowe ICE Kraków.

 

Miłośnikom sportu i rekreacji stolica Małopolski oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu – m.in. dzięki takim inwestycjom, jak nowe baseny, hale sportowe, boiska czy siłownie pod chmurką. Od 2014 roku funkcjonuje także największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie hal widowiskowo-sportowych – TAURON Arena Kraków, są nowoczesne stadiony.  Miasto jest również gospodarzem licznych imprez sportowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, by wymienić choćby Tour de Pologne i Cracovia Maraton, a w 2021 roku CEV EuroVolley Men oraz Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu. W 2014 roku Kraków został mianowany Europejskim Miastem Sportu.

 

Dzięki współpracy Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i Komitetem Organizacyjnym CAVALIADA Tour, od 2019 roku w stolicy Małopolski gości również CAVALIADA, a ranga sportowa krakowskiej odsłony imprezy z edycji na edycję wzrasta.

 

Kraków jest od lat ściśle związany  z jeździectwem, a CAVALIADA przyczynia się do rozwoju tej dyscypliny sportu i wzrostu zainteresowania nią w stolicy Małopolski.

 

Fot. Jan Graczyński/krakow.pl (zdjęcia z drona), Bogusław Świerzowski/krakow.pl; Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie; TAURON Arena Kraków