Kraków – miasto sportowych emocji!
Kraków jest miastem o ogromnym znaczeniu symbolicznym i stolicą polskiej kultury. Pod Wawel przybywają goście zainteresowani różnorodną ofertą turystyczną miasta. Prestiżowe, ogólnopolskie i międzynarodowe wydarzenia sportowe stały się dla stolicy Małopolski jednym z filarów rozwoju i promocji. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS), w imieniu Gminy Miejskiej Kraków, jest kluczowym organizatorem i animatorem tych imprez.
Z chwilą otwarcia w 2014 roku TAURON Areny Kraków, miasto zyskało największą i najnowocześniejszą w kraju halę widowiskowo-sportową. Dzięki temu w stolicy Małopolski odbywają się wielkie wydarzenia, organizowane i współorganizowane przez ZIS.
Już niebawem Kraków zamieni się w międzynarodową stolicę skoków przez przeszkody. Od 22 do 25 lutego, już po raz piąty, będzie miało tam miejsce wielkie święto jeździectwa. W TAURON Arenie Kraków zostanie zorganizowana kolejna odsłona CAVALIADY, po raz trzeci jako finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i cyklu CAVALIADA Tour, a po raz pierwszy w tak wysokiej randze sportowej – czterech gwiazdek. Na przestrzeni lat impreza ta stała się jednym z filarów promocji miasta przez sport. Zróżnicowanych wydarzeń sportowych, odbywających się od lat, jest znacznie więcej.
Siatkówka na najwyższym poziomie
Kraków, ze szczególnym zaangażowaniem i częstotliwością, gości siatkarskie wydarzenia. Polacy pokochali tę widowiskową dyscyplinę, do czego z pewnością przyczyniają się międzynarodowe sukcesy zarówno żeńskiej, jak i męskiej reprezentacji Polski. Piłka siatkowa wymaga od zawodników szybkości, zwinności, siły, precyzji i zgrania. Mieszanka tych cech sprawia, że mecze siatkarskie Polaków przyciągają rzesze wiernych kibiców.
Od czasu otwarcia TAURON Areny Kraków odbyło się wiele ważnych wydarzeń siatkarskich rangi światowej i europejskiej. W kalendarz imprez na stałe wpisał się najlepszy na świecie towarzyski turniej siatkarski z udziałem męskiej reprezentacji Polski — Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, poświęcony pamięci najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki. Od 2014 roku turniej odbył się w Krakowie już osiem razy. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 12-14 lipca. Wcześniej, 2 i 3 marca w TAURON Arenie Kraków rywalizować będą uczestnicy Turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski siatkarzy. Wyjątkowej okazji, aby podziwiać w Krakowie najlepszych siatkarzy nie można przegapić.
Sportowa różnorodność
Wielofunkcyjność TAURON Areny Kraków pozwala na organizację różnego rodzaju wydarzeń, a sama hala w ciągu kilkudziesięciu godzin potrafi przejść istną metamorfozę. Dzięki temu, poza wspomnianą siatkówką, krakowska widownia oklaskiwała też hokeistów walczących w Mistrzostwach Świata Dywizji 1A, mecze tenisowe z udziałem Igi Świątek i Agnieszki Radwańskiej oraz Marcina Gortata, który w Krakowie organizował mecze Gortat Team vs Wojsko Polskie. Nowoczesna, ale już legendarna hala była też miejscem spektakularnych występów w ramach Mistrzostw Świata SuperEnduro najbardziej utytułowanego motocyklisty w historii tego cyklu — małopolanina Tadeusza Błażusiaka.
Kolarskie emocje z transmisją na cały świat
Kraków to także ważne miejsce dla tego wyjątkowego, narodowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Od 2008 do 2016 roku stolica Małopolski była gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia wyścigu. W 2014 roku na Rynku Głównym triumfował wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka. W 2017 roku w stolicy Małopolski etapem Kraków — Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019 roku. W latach 2022-2023 wyścig znów kończył się w Krakowie. W 2023 roku do Krakowa zawitały także gwiazdy światowego peletonu rywalizujące w jubileuszowej, 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour. Także w tym roku, 18 sierpnia, na krakowskich błoniach będzie można podziwiać kolarzy rywalizujących na ostatnim etapie wyścigu. Tradycyjnie przekaz telewizyjny ze stolicy Małopolski trafi do wielu krajów na całym świecie.
Biegowa wizytówka Krakowa
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat sportową wizytówką Krakowa stały się także organizowane przez ZIS imprezy biegowe – Cracovia Maraton, Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców.
Odbywający się od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Liczy dokładnie 42 km i 195 i przyciąga pod Wawel biegaczy z całego świata. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy.
Biegiem, który przyciąga największą liczbę uczestników spośród imprez Królewskiej Triady Biegowej jest Cracovia Półmaraton Królewski. Liczący 21 kilometrów dystans biegacze pokonują w Krakowie od 2014 roku. Półmaraton tradycyjnie swoją metę ma w TAURON Arenie Kraków. Podobnie, jak Cracovia Maraton, daje szansę na zmierzenie się z trasą biegnącą wśród zabytków i malowniczych uliczek Krakowa, za to z finiszem w blasku świateł na płycie głównej największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Specjalnie na tę okazję iluminację areny aranżuje się tak, by podkreślić atmosferę wydarzenia.
Bieg Trzech Kopców (Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim) po raz pierwszy odbył się w 2007 roku. Uczestnicy mają do pokonania malowniczą, 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami. Jest to jedyny w Polsce bieg górski, którego trasa wiedzie przez centrum dużego miasta.
Tegoroczny 21. Cracovia Maraton odbędzie się 14 kwietnia. 17. Bieg Trzech Kopców zaplanowano na 22 września, a Cracovia Półmaraton Królewski na 20 października.
Kraków stawia na sport
Promocja miasta poprzez sport jest jedną z najtańszych, a zarazem najskuteczniejszych form promocji. Organizowane w Krakowie międzynarodowe wydarzenia sportowe są nie tylko źródłem wielkich emocji sportowych. Mają także fundamentalne znaczenie w kontekście budowania sportowej marki miasta. Kraków − postrzegany do tej pory głównie jako miasto nauki, kultury i sztuki − dzięki przemyślanej i skutecznej strategii promocji poprzez sport kreuje swój wizerunek jako skutecznego i profesjonalnego organizatora imprez najwyższej rangi, ale też metropolii oferującej atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu.