Organizator:

Komplet na dwa finały

Podziel się

Nigdy dotąd Finał CAVALIADA Tour i Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata nie zapowiadały się tak emocjonująco. Na liście zgłoszeń do międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody podczas CAVALIADY Kraków są praktycznie wszyscy zawodnicy zachowujący szansę na sukces w tych prestiżowych zmaganiach.

Zawody finałowe tych dwóch cykli rozgrywane są wspólnie od 2013 roku. Po raz pierwszy jednak odbędą się w TAURON Arenie Kraków. Doskonałe warunki obiektu, renoma CAVALIADY i wysoka pula nagród przyciągnęły na start wielu doskonałych zawodników. Podobnie jak w trzech poprzednich etapach CAVALIADA Tour 2021/22, liczba zgłoszonych par była dużo wyższa niż limit zawodników przyjęty przez organizatora.

Na starcie w zawodach CSI trzech kategorii (3*W/1*/Amatorzy), które odbędą się w dniach 17-20 lutego 2022, stanie ponad 250 par z 12 państw: Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Luksemburga, Holandii, Polski i Rumunii.

W Krakowie zobaczymy aż 10 zawodników z pierwszej dziesiątki rankingu CAVALIADY Tour. Pasjonująco zapowiada się walka lidera - Greka Angelosa Touloupisa (na zdjęciu) z niewiele tracącymi do niego polskimi skoczkami. Sześciokrotny triumfator tych rozgrywek - Jarosław Skrzyczyński, jest w tej chwili drugi, a tuż za nim plasują się: Tomasz Miśkiewicz i Kamil Grzelczyk. Szansę na końcowy sukces zachowują też: aktualny mistrz Polski Wojciech Wojcianiec oraz Mściwoj Kiecoń.

Do tej pory ranking CAVALIADA Tour tylko raz wygrał zawodnik zagraniczny – Czech Ales Opatrny w 2014 roku. Tym razem, poza będącym liderem rankingu Grekiem, do walki włączyć się mogą jeszcze: zwycięzca Grand Prix Warszawy Węgier Zoltan Czekus, Litwini Andrius Petrovas i Matas Petraitis oraz Holender Jack Ansems. Ten ostatni to trzykrotny medalista mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. Tylko w 2021 roku wygrał aż 5 konkursów zaliczanych do rankingu FEI.

Nie mniej emocji towarzyszyć będzie końcowej rywalizacji Ligi Europy Centralnej. Prawo startu w finale Pucharu Świata, który odbędzie się w kwietniu w Lipsku, zdobędzie na CAVALIADZIE trzech zawodników. Zainteresowanie zdobyciem kwalifikacji jest w tym sezonie bardzo duże, bo do finału LEC w Krakowie zgłosili się prawie wszyscy czołowi zawodnicy sublig południowej i północnej – w sumie 18 jeźdźców.

W tabeli przed finałem (który łączy obie subligi i uwzględnia pięć najlepszych rezultatów sezonu każdego zawodnika) na prowadzeniu jest Zoltan Czekus (na zdjęciu), drugi jest Andrius Petrovas, a trzeci Angelos Touloupis. Najlepszy z naszych – wicemistrz Polski Dawid Kubiak – zajmuje miejsce czwarte, a Jarosław Skrzyczyński – siódme. Do walki „o Lipsk” na pewno będą chcieli włączyć się Angel Niagolow z Bułgarii, Adrea Herck z Rumuni oraz Estończycy: Gunnar Klettenberg i Paul-Richard Argus.

Przypomnijmy, że do końcowego wyniku Ligi Europy Centralnej liczyć się będą jeszcze trzy konkursy rozegrane w Krakowie:

czwartkowy 145 cm szybkości (godz. 16:45), piątkowa duża runda (150 cm z rozgrywką, godz. 15:30) i niedzielne Grand Prix (155 cm, godz. 14:35) o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Te dwa ostanie konkursy będą też liczone do CAVALIADY Tour. W obu klasyfikacjach na końcowe rozstrzygnięcia czekać będziemy do ostatniego przejazdu, bo punktacja w finałach jest podwójna.

Ranking Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata TUTAJ

Bilety są dostępne na stronie www.tobilet.pl. Na wydarzenie zaprasza Miasto Gospodarz: Kraków. Sponsorem Głównym CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski.

Lista przyjętych zawodników TUTAJ